Preloader

Müslin Kumaş Nedir?

 

Muslin düz dokuma bir pamuklu kumaş tipi.Çok şeffaf ince dokumalardan kaba dokumalara kadar birçok farklı kalınlıkta üretilirler.Genelde düz renktir. Adını ilk üretildiği yer olan Irak’taki Musul şehrinden alır.Arapça’da Musullu/Musul işi anlamına gelen musuli sözcüğü köken olarak gösterilebilir. Erken dönem muslinler, özellikle Dakka’da (modern Bangladeş), olağanın dışında narinlikte elde eğirilmiş ipliklerle dokunuyordu.17 ve 18. yüzyıllar boyunca Avrupa’ya sıklıkla bu bölgelerden muslin ihraç edilmekteydi.

 

İnce iş keten muslin, başta sindon adıyla bilinmekteydi.İpekten dokunanına şifon, kalınına ipek muslin ya da mermerşahi denir.

2013 yılında, Bangladeş’teki geleneksel Jamdani muslini dokuma sanatı, UNESCO tarafından İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Kültürel Mirasının Başyapıtları listesine dahil edilmiştir.

 

 

 

Müslin kumaşlar terletmeyen ve sıvıyı çabuk emerek çabuk kuruyan yapısı nedeniyle genellikle yaz aylarında tercih edilmektedir. Ancak kış mevsiminde çeşitli ürünlerde kullanılabilen bir kumaştır. Sadece tekstil alanında değil, dekorasyon ve sağlık hizmetlerinde de her mevsim tercih edilebilir.

 

Comments (3)

  1. Ut tellus ligula, interdum a interdum ut, egestas ut ipsum. Vivamus viverra consequat ipsum, nec auctor dolor eleifend sit amet. Nulla cursus fringilla metus a dictum
  2. Artificial intelligence creates content for the site, no worse than a copywriter, you can also use it to write articles. 100% uniqueness, scheduled posting to your Wordpress :). Click Here:👉 https://stanford.io/3FXszd0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.